TRAKTORPOWER. Mitt i det exemplariska tröskevädret kunde man se en svart rökpelare stiga mot den klarblå himmeln strax utanför Åstorp. Följde man röken kom man till Tvängstorp där 38 traktorer samlats för att testa krafterna i traktorpulling. – Det finns ett stort behov av traktorpulling för standardtraktorer. Dagens traktorpullings kostnader skrämmer bort de flesta, säger Bengt Håkansson, arrangör.
Bära eller brista Traktorpullingen hölls för andra året och lockade omkring 1 100 besökare. – Jag och Stefan Pettersson tyckte att det skulle hända något så vi gjorde en test förra året med inställningen att det fick bära eller brista, förklarar Bengt. Arrangemanget blev superlyckat och självklart blir det ett återkommande event. Nästa års datum är lagt den 17 juli. De 38 anmälda traktorerna delades upp i sex klasser. Alla fick vars ett provdrag och två tävlingsdrag. De längsta dragen samlades i en final där det avgjordes vilken traktor som är starkast.
Seger för John Deere I lilla klassen 0-4,5 ton segrade Mikael Jönsson med sin John Deere 4240 tätt följd av Stefan Pettersson från Hjärnarp med sin Volvo BM 600 och på tredje plats kom Markus Gullberg från Ausås med sin John Deere. Från tidig förmiddag till långt in på eftermiddagen kunde besökarna njuta av rejäla traktorkrafter.
SEGER. Mikael Jönsson, Simmelsberga, vann första klassen 0-4,5 ton. Foto: Hampus Olsson
FOLKSAMLING. Årets traktorpulling, en folkfest, lockade omkring 1 100 besökare. Foto: Diana Larsson
KÄMPAR. Nisse Ekelund ger sin pärla vad den tål. När däcken börjar se ut så här är det inte långt kvar innan det är färdigdragit. Foto: Diana Larsson
BRONS. Markus Gullberg, Ausås, lyckades ta sig till en tredjeplats i klassen 0-4,5 ton. Foto: Hampus Olsson