FOTBOLL. Vänsterbacken Erik Edman presenterades under fredagen som HIF:s senaste nyförvärv.
Kontraktet med Erik Edman är på 4 ½ år, och enligt HIF möjliggjordes värvningen tack vare en av klubbens sponsorer. Det är dock en sanning med modifikation. Den kostnaden som sponsorn står för är de omkostnader som uppstår i samband med övergången. Den stora delen - nämligen lönekostnaden - står HIF för. – Vi har sagt att vi inte vill gå in på detaljer gällande finansieringen men det stämmer att Bengt (Bengt Persson på Ekeby Möbelaffär, red notering) står för de extra omkostnaderna så som agentkostnader och annat som uppkommer kring en transfer, säger HIF:s klubbdirektör Paul Myllenberg. Enligt uppgifter till Lokaltidningen hamnar slutnotan för HIF:s del på runt åtta miljoner kronor, en summa Paul Myllenberg inte vill kommentera. – Nej, det vill jag inte. Men lönesumman ryms i vår lönebudget. Enligt vad Lokaltidningen erfar har just kontraktets längd varit en av de stora knäckfrågorna runt värvningen. HIF ville helst skriva ett kortare kontrakt med Edman, men Edman själv var bara intresserad av ett längre kontrakt. – Med tanke på hans ålder är det klart att vi har diskuterat längden, men i slutändan tycker jag att det är en rimlig affär. Det är en klok och vältränad spelare vi får, säger Paul Myllenberg.
Erik Edman är HIF:s spelare från och med sommaren, men förhoppningen finns att HIF och Edmans nuvarande klubb Wigan ska kunna lösa att en övergång kommer till stånd redan innan den allsvenska starten. – Det är en fråga vi får ta med Wigan, men det ligger väldigt nära till hand att det blir så, säger HIF:S sportchef Jesper Jansson på frågan om det kan bli tal om en snabbare övergång än till sommaren.
Erik Edman lämnade HIF efter vårsäsongen 1999 och har sedan dess bland annat representerat Torino, Karlsruhe, AIK, Tottenham och franska Rennes. Wigan har varit hans klubbadress sedan 2008, men beslutet att lämna det utländska proffslivet är något som växt fram hos familjen Edman under de senaste säsongerna. – Familjen haft en ambition att komma hen efter den hör europeiska säsongen. Det är kul att vara med i en nysatsning med HIF. Jag känner många i och kring klubben, säger Erik Edman. Blir HIF ett topplag nu? – Det är inget som har sagt något om att vi ska vara topp tre eller topp fyra, men ambitionen är ändå att vara ett topplag och då vinner man förr eller senare allsvenskan. En målsättning är något som växer fram, säger Erik Edman.