• Artikelarkiv
  • RSS
  • Tipsa oss
  • Annonsera/Kontakta oss 
    • Annonsera
    • Prislista
    • Kontakta oss
    • Våra tidningar
    • Nej tack
  • Tävlingar
  • TV
Våra andra tidningar
  • välj område 
      Blekinge
    • Karlshamn
    • Karlskrona
    • Olofström
    • Ronneby
    • Sölvesborg
    • Halland
    • Halmstad
    • Hylte
    • Laholm
    • Skåne
    • Bjuv
    • Båstad
    • Eslöv
    • Helsingborg
    • Hässleholm
    • Höganäs
    • Hörby
    • Höör
    • Klippan
    • Kristianstad
    • Kävlinge
    • Landskrona
    • Limhamn-Bunkeflo
    • Lomma
    • Lund
    • Malmö
    • Perstorp
    • Simrishamn
    • Sjöbo
    • Skurup
    • Staffanstorp
    • Svalöv
    • Svedala
    • Tomelilla
    • Trelleborg
    • Vellinge
    • Ystad
    • Åstorp
    • Ängelholm
    • Örkelljunga
    • Småland
    • Alvesta
    • Gislaved
    • Gnosjö
    • Ljungby
    • Växjö
    • Östergötland
    • Boxholm
    • Mjölby
    • Motala
    • Vadstena
    • Ödeshög
  • E-tidningar 
I dag
13°
  • Startsida
  • Nyheter 
    • Skåne
    • Småland
    • Halland
    • Östergötland
    • Blekinge
  • Recensioner 
    • Spel
  • Debatt 
    • Insändare
    • Skriv insändare
    • Krönikor/kåserier
  • Tema 
    • Aktuellt
    • Experterna
    • Familj
    • Hemma & bo
    • Hälsa
    • Motor
    • Smala Recept
    • Viktkampen
  •  Allt innehåll
  • Nyheter
  • Skåne
  • Småland
  • Halland
  • Östergötland
  • Blekinge
  •  
  • Debatt
  • Insändare
  • Skriv insändare
  • Krönikor/kåserier
  •  
  • Recensioner
  • Spel
  •  
  • Tema
  • Aktuellt
  • Experterna
  • Familj
  • Hemma & bo
  • Hälsa
  • Motor
  • Smala Recept
  • Viktkampen
  •  
  • Artikelarkiv
  • Nyhetsbrev
  • RSS
  • Annonsera
  • Tävlingar
  • TV
  • Om cookies
  • Tipsa oss
  • Veckans annonser
  •  
  • Lokala sajter
  • Blekinge
  • Karlshamn
  • Karlskrona
  • Olofström
  • Ronneby
  • Sölvesborg
  •  
  • Halland
  • Halmstad
  • Hylte
  • Laholm
  • Skåne
  • Bjuv
  • Båstad
  • Eslöv
  • Helsingborg
  • Hässleholm
  • Höganäs
  • Hörby
  • Höör
  • Klippan
  • Kristianstad
  • Kävlinge
  • Landskrona
  • Limhamn-Bunkeflo
  • Lomma
  • Lund
  • Malmö
  • Mellanskåne
  • Perstorp
  • Simrishamn
  • Sjöbo
  • Skurup
  • Staffanstorp
  • Svalöv
  • Svedala
  • Tomelilla
  • Trelleborg
  • Vellinge
  • Ystad
  • Åstorp
  • Ängelholm
  • Örkelljunga
  • Småland
  • Alvesta
  • Gislaved
  • Gnosjö
  • Ljungby
  • Växjö
  •  
  • Östergötland
  • Boxholm
  • Mjölby
  • Motala
  • Vadstena
  • Ödeshög
Nyhetsbrev Jobba med oss
 Veckans annonser - Klicka här!
Missa inte:
En mogen kompaktvagn

En mogen kompaktvagn

Veckans vintips

Veckans vintips

Sportigt snål på riktigt

Sportigt snål på riktigt

Trendigt att odla på balkongen

Trendigt att odla på balkongen

Det kan vara en bra idé att låta barnen förvalta en egen semesterkassa.
Det kan vara en bra idé att låta barnen förvalta en egen semesterkassa.
thinkstock

Få koll på familjens sommarekonomi – Så undviker du att semesterkassan skenar i väg

LINNEA BOLTER
 Tipsa en vän    Skriv ut   Dela  Dela
FAMILJ. Hur gör man för att ge barnen ett roligt sommarlov utan att det kostar skjortan? Privatekonomen och barnpsykologen ger sina bästa tips på hur barnen blir kostnadsmedvetna.

Skolan har ringt ut och de efterlängtade semesterveckorna är äntligen här. Men även om stugan eller semesterresan är betald sedan månader tillbaka, har de lediga dagarna en tendens att bli betydligt dyrare än vad man räknat med. Det är glassar, diverse inträden, souvenirer, restaurangbesök och fikastopp. Samtidigt som kostnaderna lätt springer i väg, vill du inte vara den tråkiga föräldern som säger nej till alla roligheter.
På sommaren får många barn extra slantar till nöjen och annat som lockar. Sammantaget lägger hushållen runt 1,5 miljarder på barnens fickpengar och aktiviteter under sommarlovet. Det är 1 300 kronor per barn. I forumet på Familjeliv uppger flera föräldrar att barnen får mer att röra sig med på lovet utöver den vanliga vecko- eller månadspengen.
– De äldre barnen får tusen kronor i "shopping-och-kulpengar". Trots att de har fått det i flera år blir de fortfarande glada och lika förvånade varje gång, skriver en mamma.
Ingela Gabrielsson, privatekonom på Nordea, tycker att det är en bra idé att ge barnen en egen semesterkassa som de får hushålla med. På så vis bestämmer man i förväg vad semestern får kosta på ett ungefär.

"Gör klart vad det ska räcka till"
– Gör klart vad pengarna ska räcka till – till exempel små saker som barnen vill ha. Det här kan man börja med när barnen är i sjuårsåldern. Lägger man själv ut för småutgifter hela tiden blir det lätt väldigt dyrt.
En annan fördel med att barnen får styra över sina egna inköp är att de lär sig pengars värde och själva får bestämma vad de ska handla. Men för barn under 10 år är det svårt att ta ansvar för en klumpsumma under ett helt sommarlov. Då är det bättre att portionera ut lite i taget. Familjelivs barnpsykolog Marit Ekenbark anser att föräldrarna bör hjälpa barnen att använda fickpengarna så bra som möjligt.
– Alla barn är ju olika. Medan en del sparar allt de får, går andra direkt till kiosken och bjuder alla sina kompisar på glass så fort de får en slant av föräldrarna. En bra träning kan vara att ge barnen 20 kronor och berätta precis vad de ska räcka till.

Förstår värdet av pengar tidigt
Barn förstår tidigt att pengar har ett värde, men först i 11–12-årsåldern blir det klart varifrån de kommer och att det ligger arbete bakom sedlarna som kommer ut från bankomaten.
– När det gäller fickpengar är det viktigt att vara konsekvent och gärna komma överens om något som barnet måste göra för att få dem. Självklart ska man bjuda ibland, men då ska det inte vara efter tjat utan för att man själv bestämmer sig för att göra det, säger Margit Ekenbark.
En av medlemmarna på Familjeliv berättar att barnen får många chanser att jobba ihop extrapengar under sommaren genom att göra olika sysslor:
– Vi betalar bland annat för gräsklippning, räfsning, bärplockning och att plocka kottar från tomten, säger en mamma.
I snitt lägger en familj omkring 15 000 kronor på semestern. Men långt ifrån alla har råd att resa eller hyra stuga. Har man en snäv budget blir det särskilt viktigt att barnens fickpengar används både ansvarsfullt och kreativt, så att de räcker till så mycket roligt som möjligt istället för att gå till tanklösa impulsköp. Därför kan det vara bra att tillsammans göra upp en lista på vad pengarna ska räcka till. Ett annat sätt att få såväl fickpengarna som föräldrarnas kassa att räcka längre kan också vara att utmana de lite större barnen i en tävling.

Massor av gratis göromål
– Det kan handla om att hitta den billigaste glassen och att komma på roliga saker som inte kostar så mycket. På sommaren finns det massor att göra som är gratis, säger Ingela Gabrielsson på Nordea.
Både Ingela Gabrielsson och Margit Ekenbark menar att man som förälder ska berätta för barnen vad man råd med och hur man prioriterar.
– Hitta en rimlig norm för familjen, så att det inte blir diskussion varje dag. Ofta får man förståelse av barnen om man är tydlig och förklarar situationen, säger Margit Ekenbark.
Visst är det svårt att undvika jämförelser med kompisar som får mer, men om man som förälder utgår från att ha roligt utifrån de ekonomiska villkor som råder blir det också lättare för barnen att inte snegla så mycket på andra.
– Även om det ibland kan verka så, är det väldigt många som inte har råd att resa utomlands på semestern. Gör det bästa utifrån er budget och hitta det fina i det som just ni väljer att göra, även om ni blir kvar på hemmaplan, säger Ingela Gabrielsson.

Publicerad: 12. juli 2012 09:39
Barn och pengar
– Cirka 70 procent av alla barn mellan 7 och 15 år får vecko- eller månadspeng.
– Veckopeng är vanligast bland 7–9-åringar. I 10-årsåldern övergår många till månadspeng.
– Barn mellan 6 och 8 år får i snitt 26 kronor i veckopeng. Bland 9–11-åringar har veckopengen ökat till 39 kronor.
– De barn mellan 9 och 11 år som får månadspeng är snittet 152 kronor. Bland 12–14-åringar är snittet 379 kronor. I den äldsta gruppen 15–17 år är månadspengen 713 kronor.
– Nästan två tredjedelar av barnen sparar en del av pengarna som de får. Det som inte sparas går främst till godis, snacks, glass och läsk. Sparandet är ofta till leksaker, tv-spel och kläder.
Källa: Nordea
LÄS OCKSÅ NYHETER FRÅN:
Blekinge:
Karlshamn |  Karlskrona |  Olofström |  Ronneby |  Sölvesborg
Halland:
Halmstad |  Laholm
Skåne:
Bjuv |  Båstad |  Eslöv |  Helsingborg |  Hässleholm |  Höganäs |  Hörby |  Höör |  Klippan |  Kristianstad |  Kävlinge |  Landskrona |  Limhamn-Bunkeflo |  Lomma |  Lund |  Malmö |  Perstorp |  Simrishamn |  Sjöbo |  Skurup |  Staffanstorp |  Svalöv |  Svedala |  Tomelilla |  Trelleborg |  Vellinge |  Ystad |  Åstorp |  Ängelholm |  Örkelljunga
Småland:
Alvesta |  Gislaved |  Gnosjö |  Ljungby |  Växjö
Östergötland:
Boxholm |  Mjölby |  Motala |  Vadstena |  Ödeshög
Klicka på det område som du vill läsa nyheter från.
Startsidan just nu
”Programmet blev både seriöst och underhållande”

”Programmet blev både seriöst och underhållande”

ÖRKELLJUNGA. – Vi hade i alla fall tur med vädret och det visade sig att allt det jobb vi lagt ner innan hade vi...

Läs hela artikeln
Cecilia tror på årets sommar

Cecilia tror på årets sommar

FALSTERBO. Årets sommar ligger nyvaken och skimrar mellan tallarna på Strandbaden och det kliar i fingrarna på Cecilia...

Läs hela artikeln

Ljungby Simsällskap på tredjeplats

BRAGD. Under regionfinalen för simtävlingen Simiaden som hölls i Motala i början av maj, lyckades Ljungby SS knipa ett antal medaljer. Med sina elva...

Läs hela artikeln
Flera olika teman på årets hembygdsutställning

Flera olika teman på årets hembygdsutställning

HISTORIA. Det är dags för Ljungby hembygdsförenings årliga utställning. I år spänner utställningen över olika teman och ...

Läs hela artikeln
Heldag i Halmstad mot rasism

Heldag i Halmstad mot rasism

ARRANGEMANG. På onsdag i nästa vecka arrangerar Studieförbundet Vuxenskolan i Halland en kampanjdag på temat "Stå upp...

Läs hela artikeln
Halmstadgillet bjuder in till fest

Halmstadgillet bjuder in till fest

EVENEMANG. Förra våren arrangerades Halmstadgillet för första gången. Arrangemanget blev uppskattat av besökarna och på ...

Läs hela artikeln
Hon tar över i kommunhuset efter Larsson

Hon tar över i kommunhuset efter Larsson

BOXHOLM. Britt-Marie Johansson (S) tar över som kommunalråd i Boxholm efter partikollegan Per-Arne Larsson. Larsson...

Läs hela artikeln
Zaga är stjärna i en udda sport

Zaga är stjärna i en udda sport

Zaga Lisse är landslagsspelare i rugby. Efter EM som spelades tidigare i våras ser han nu fram emot elitserien och nya...

Läs hela artikeln
Knappt rekord för Bräknetrampen

Knappt rekord för Bräknetrampen

BRÄKNE-HOBY. Det blev ett knappt rekord när Bräknetrampen firade fem år. Tre fler personer deltog jämfört med förra...

Läs hela artikeln
Dansshow med känsla

Dansshow med känsla

KARLSKRONA. Fyra shower på temat "Emotions" bjöd kulturföreningen Spider på den 18–19 maj. Totalt fanns 480 barn...

Läs hela artikeln
Nyhetsbrev
Få nyheter på e-post varje dag
Missa inte:
Somrig cheesecake i glas

Somrig cheesecake i glas

En ansiktslyft lågprisare

En ansiktslyft lågprisare

Varannan missnöjd med pollenmedicin

Varannan missnöjd med pollenmedicin

Ryggbiff med mangosallad

Ryggbiff med mangosallad

Senaste nytt
En mogen kompaktvagn 00:18
Veckans vintips 13:31
Heldag i Halmstad mot rasism 10:00
Nu slår Lilla Båstad upp trädgårdsportarna 09:00
Sportigt snål på riktigt 00:18
Trendigt att odla på balkongen 10:58
Sällskap drar på sig vandrarkängorna 09:00
Somrig cheesecake i glas 16:29
En ansiktslyft lågprisare 16:24
Debatt med ny app 12:00
Mest lästa
Heldag i Halmstad mot rasism
Sportigt snål på riktigt
Somrig cheesecake i glas
Nu slår Lilla Båstad upp trädgårdsportarna
Trendigt att odla på balkongen
Veckans vintips
En ansiktslyft lågprisare
Amerikansk ögonfröjd
Körsången tar plats i Halmstad
Ryggbiff med mangosallad
Tema
En mogen kompaktvagn 00:18
Veckans vintips 13:31
Sportigt snål på riktigt 00:18
Trendigt att odla på balkongen 10:58
En ansiktslyft lågprisare 16:24
Varannan missnöjd med pollenmedicin 16:20
Amerikansk ögonfröjd 00:18
Nya Citroën C4 Picasso: Med högre ambitioner 00:18
Knip – och må bättre 00:18
Rabarberchutney 15:54
Politiken - Senaste nytt
Ryge: Årstiden for det store hvide brus
Ven til tiltalt i Woolwich-drab: MI5 ville hyre ham
Da dansk design blev japansk
Aalborg Pirates forstærker sig med canadisk forward
EU-rapport: Danmark har mange strande med beskidt vand
Ekspert: Indgreb kan ikke tvinge lægerne til at arbejde
Jagten går ind: Nu er det brasilianske supertalent til salg
Nyt smykkekup ryster filmfestival
Kessler glæder sig til at få Froch-kamp overstået
Cannes dag 10: Mikkelsens hestehandler er tung i travet
Ekstra Bladet - Senaste nytt
Van Persie voksenmobber kendt tv-vært 13:32
Kessler før braget: Froch er langsom 13:15
Det fik hundelufteren stjålet 13:04
Her er manden bag de vildeste strategispil 12:56
Følg Kessler og Champions League LIVE på ekstrabladet.dk 12:27
DMI: Regn regn og regn i vente 12:20
Regionerne kan ikke tvinge lægerne til at arbejde 12:14
Skræmmende: Hvis voksne snakkede som børn 12:13
Verdensstjerner i kø til Kessler 12:01
Sønderjyder forlænger med trænerteam 11:54
Ekstra Bladet - Mest läst
Vild med Dans-Sarah spreder ben på nettet
Derfor meldte Løkke afbud: 'Tjenesterejse' var pinsetur til Grønland
Det fik hundelufteren stjålet
Verdensstjerner i kø til Kessler
Skræmmende: Hvis voksne snakkede som børn
Kessler før braget: Froch er langsom
DMI: Regn regn og regn i vente
Dræbt af tiger: 'Mysterie hvorfor hun gik ind i buret'
Forsvundne Simon fundet på bagsædet af bil
Dronning Elizabeth tog bussen
Veckans annonser
 
Välj en bestämd kategori - eller
 
se alla veckans annonser

Mest lästa

  • Heldag i Halmstad mot rasism
  • Sportigt snål på riktigt
  • Somrig cheesecake i glas
  • Nu slår Lilla Båstad upp trädgårdsportarna
  • Trendigt att odla på balkongen
  • Veckans vintips
  • En ansiktslyft lågprisare
  • Amerikansk ögonfröjd
  • Körsången tar plats i Halmstad
  • Ryggbiff med mangosallad

Senaste insändare

  • Östra Torn bortglömt....
  • Ett lands framtid…
  • Målstyrningen i Lund sätts ur spel av moderaterna
  • Rovdjuren kostar över en miljard kronor
  • Bussförbindelse Genarp-Malmö
  • ”lundensiskt bidrag till finanskrisen?”
  • ”En ren provokation mot Lundaborna”
  • Spårväg en viktig del i utvecklingen
  • Spårvagn i Lund saknar verklighetsförankring
  • Ordning och reda på arbetsmarknaden
loading...
Lokaltidningen
ANNONSERA
Priser |  Kontakt
KONTAKTA OSS
Kontaktinformation
TIPSA OSS
Skicka ett tips
  • Nyheter
  • Skåne
  • Småland
  • Halland
  • Östergötland
  • Blekinge
  •  
  • Debatt
  • Insändare
  • Skriv insändare
  • Krönikor/kåserier
  •  
  • Recensioner
  • Spel
  •  
  • Tema
  • Aktuellt
  • Experterna
  • Familj
  • Hemma & bo
  • Hälsa
  • Motor
  • Smala Recept
  • Viktkampen
  •  
  • Artikelarkiv
  • Nyhetsbrev
  • RSS
  • Annonsera
  • Tävlingar
  • TV
  • Om cookies
  • Tipsa oss
  • Veckans annonser
  •  
  • Lokala sajter
  • Blekinge
  • Karlshamn
  • Karlskrona
  • Olofström
  • Ronneby
  • Sölvesborg
  •  
  • Halland
  • Halmstad
  • Hylte
  • Laholm
  • Skåne
  • Bjuv
  • Båstad
  • Eslöv
  • Helsingborg
  • Hässleholm
  • Höganäs
  • Hörby
  • Höör
  • Klippan
  • Kristianstad
  • Kävlinge
  • Landskrona
  • Limhamn-Bunkeflo
  • Lomma
  • Lund
  • Malmö
  • Mellanskåne
  • Perstorp
  • Simrishamn
  • Sjöbo
  • Skurup
  • Staffanstorp
  • Svalöv
  • Svedala
  • Tomelilla
  • Trelleborg
  • Vellinge
  • Ystad
  • Åstorp
  • Ängelholm
  • Örkelljunga
  • Småland
  • Alvesta
  • Gislaved
  • Gnosjö
  • Ljungby
  • Växjö
  •  
  • Östergötland
  • Boxholm
  • Mjölby
  • Motala
  • Vadstena
  • Ödeshög
Lokaltidningen

Startsida

Nyhetsbrev

Rss feeds