KARATE. Ramadan Eid har orange bälte i Judo. Nu tänker han dessutom ge sig i kast med karate. Att den 21-årige Eslövsbon är rullstolsburen utgör mer av en drivkraft än ett hinder.
Ramadan Eid var en av många som sökte till tv-programmet "Mot alla odds", där människor med ett funktionshinder deltar i en expedition genom Afrika. Den 21-årige Eslövsbon blev aldrig uttagen. Å andra sidan har han gott om utmaningar att ta sig an på hemmaplan.
– Jag har redan orange bälte i judo, tränar på gym och simmar även mycket. Nu har jag dessutom bestämt mig för att prova på karate. Jag är ingen soffpotatis och blir väldigt lätt uttråkad utan utmaningar, berättar Ramadan Eid.
Fokuserar på karateslagenEn medfödd cp-skada gör att Ramadan Eid har svårt med rörligheten i benen. Därför är han en av få karateutövare i landet som sitter i en rullstol.
– Självklart kan jag inte träna sparkar, men karate handlar minst lika mycket om att använda armarna för att slå och försvara sig själv. Vem vet, en dag blir jag kanske extra bra på karateslag eftersom jag fått träna armarna så pass mycket, säger han.
När Lokaltidningen besöker Shotokan Karate Academy i Eslöv pågår sparringträningen för fullt. Liksom alla andra får även Ramadan Eid lära sig att parera sparkar och slag.
– Fast det är klart att mina träningskamrater anpassar sig lite till min höjd när de slår, berättar Ramadan Eid.
Säger inte nej till tävlingarHan får ett starkt stöd av sin tränare Asghar Kashwardoost. Karatevärldsmästaren från Eslöv smider redan stora planer för sin nyrekryt.
– Ramadan är stark och har en bra kondition. Efter några års träning hoppas jag kunna ta med honom på karatetävlingar för funktionshindrade ute i Europa. Det finns även ett särskilt karateförbund för funktionshindrade i Japan. Planen är att bjuda hit dem så att vi kan utveckla Ramadans teknik och träningsmöjligheter på bästa sätt, berättar Asghar Kashwardoost.
Ramdan Eid själv betonar att han valde karaten mest för att det är roligt och för motionens skull. Han värdesätter även gemenskapen i att man stöttar varandra under träningarna.
– Men om jag får chansen att tävla så kommer jag inte att tacka nej. Jag är ju trots allt en tävlingsmänniska, säger Ramadan Eid.
Tv-programmet "Mot alla odds" har fått en del kritik för att det fokuserar för mycket på funktionshindret i stället för på människan bakom. Var det något du tänkte på när du sökte till programmet?– Nej, för mig handlar programmet om att visa att allt är möjligt. Men folk ser väldigt olika på saker och ting. Jag kommer i alla fall att söka till programmet igen om det blir en andra säsong.
Tränaren Asghar Kashwardoost smider stora planer för sin nyrekryt. Målet är att träna upp Ramadan Eid och ta med honom på internationella karatetävlingar för personer med funktionshinder. Foto: Marek Stefaniak
Publicerad: 16. februari 2012 09:23