Industrilandskapet i Norrköping bidrar inte bara med vacker och historisk arkitektur utan är också en plats där konst möts.
Vid strömmen finns den gamla textilfabriken, främst känd som strykjärnet, där arbetets museum finns med utställningar på fem plan och med utsikt över Norrköpings stadsmuseum. I samma kvarter ligger Holmen museum där gamla anställda vid pappersbruket arbetar ideellt med att visa hur papperstillverkning gick till under industriåren. På andra sidan Kungsbron finns Visualiseringscenter C där visualiseringsforskning får visa upp sig för allmänheten.
Alla dessa delar bidrar till en konstpromenad längs med strömmen. På Arbetets museum kan man beskåda familjevisningen Det stora äventyret som tar avsprång från tre av Tove Jansson folkkära böcker om mumintrollet.
– Mumintrollet är något kärt som går över generationsgränserna. I utställningen finns även information om Tove Janssons roll som politisk illustratör, en roll som nog inte så många vet om, säger Linda Hagberg, informationschef på Arbetets museum.
Sommaren är familjetid vilket Arbetets museum har tagit fasta på. Roliga aktiviteter för barn anordnas med bland annat kreativ verkstad och ett källarmysterium.
- Vi har två fotoutställningar i sommar. Den ena, PUSH, tar upp identitet och gemenskap och är ett samarbete mellan Gamleby folkhögskola och Pride-festivalen. Den andra är rätt rolig, det är gruppen 10Lofi som ligger bakom och som ställer ut hemmasnickrade kameror, berättar Linda Hagberg.
Arbetets museum är en spännande plats att besöka. Varje rum erbjuder något nytt. På entré plan kliver man nästan rätt in i den samtida utställningen SMAL om kroppsideal. I trapphuset möter man Alva Karlsson som arbetade som rullerska i huset i 35 år under 1900-talet och tar man trapporna upp får man en smak av hur Norrköping kom att bli den stad den är idag. Utställningen är ett samarbete mellan Arbetets museum och Norrköpings stadsmuseum. Därför man smaka vidare i huset på andra sidan strömmen.
Från de historiska och samtida utställningarna tar man ett långt språng rätt in i modern forskning när man besöker Visualiseringscenter C. Centret kom till i maj 2010 ur ett samarbete mellan Linköpings universitet, Norrköpings kommun, Norrköping Science park och Interactive institute. Innanför huset i kvarteret Kopparhammaren finns interaktiva utställningar om visualiseringsforskning, en VR arena med en liten biograf och den stora domen där 99 personer omsluts av en helt digital bild. I sommar visas 3D-filmen Kosmos för både vuxna och barn.
- Det är populärt att åka hit med hela familjen under sommaren. Alfons Åberg fyller 40 år så på entréplan har vi en liten utställning om honom. Vår permanenta interaktiva utställning “att se det man inte kan se” är populär också. Den är en unik innovation från regionen, säger Magdalena Allgren från marknads och kommunikationsavdelningen och visar ett smakprov från utställningen i form av ett operationsbord där man kan leka kirurg.
- Vårt mål med Visualiseringscenter C är att inspirera barn och ungdomar till att bli intresserade av naturvetenskap och teknik, avslutar hon. Frisk luft bland vackra hus kombinerat med spännande utställningar kan vara något för en regnig dag under semestern.
Publicerad: 20. juli 2012 09:00