• Artikelarkiv
  • RSS
  • Tipsa oss
  • Annonsera/Kontakta oss 
    • Annonsera
    • Prislista
    • Kontakta oss
    • Våra tidningar
    • Nej tack
  • Tävlingar
  • TV
Våra andra tidningar
  • välj område 
      Blekinge
    • Karlshamn
    • Karlskrona
    • Olofström
    • Ronneby
    • Sölvesborg
    • Halland
    • Halmstad
    • Hylte
    • Laholm
    • Skåne
    • Bjuv
    • Båstad
    • Eslöv
    • Helsingborg
    • Hässleholm
    • Höganäs
    • Hörby
    • Höör
    • Klippan
    • Kristianstad
    • Kävlinge
    • Landskrona
    • Limhamn-Bunkeflo
    • Lomma
    • Lund
    • Malmö
    • Perstorp
    • Simrishamn
    • Sjöbo
    • Skurup
    • Staffanstorp
    • Svalöv
    • Svedala
    • Tomelilla
    • Trelleborg
    • Vellinge
    • Ystad
    • Åstorp
    • Ängelholm
    • Örkelljunga
    • Småland
    • Alvesta
    • Gislaved
    • Gnosjö
    • Ljungby
    • Växjö
    • Östergötland
    • Boxholm
    • Mjölby
    • Motala
    • Vadstena
    • Ödeshög
  • E-tidningar 
I dag
15°
  • Startsida
  • Nyheter 
    • Skåne
    • Småland
    • Halland
    • Östergötland
    • Blekinge
  • Recensioner 
    • Spel
  • Debatt 
    • Insändare
    • Skriv insändare
    • Krönikor/kåserier
  • Tema 
    • Aktuellt
    • Experterna
    • Familj
    • Hemma & bo
    • Hälsa
    • Motor
    • Smala Recept
    • Viktkampen
  •  Allt innehåll
  • Nyheter
  • Skåne
  • Småland
  • Halland
  • Östergötland
  • Blekinge
  •  
  • Debatt
  • Insändare
  • Skriv insändare
  • Krönikor/kåserier
  •  
  • Recensioner
  • Spel
  •  
  • Tema
  • Aktuellt
  • Experterna
  • Familj
  • Hemma & bo
  • Hälsa
  • Motor
  • Smala Recept
  • Viktkampen
  •  
  • Artikelarkiv
  • Nyhetsbrev
  • RSS
  • Annonsera
  • Tävlingar
  • TV
  • Om cookies
  • Tipsa oss
  • Veckans annonser
  •  
  • Lokala sajter
  • Blekinge
  • Karlshamn
  • Karlskrona
  • Olofström
  • Ronneby
  • Sölvesborg
  •  
  • Halland
  • Halmstad
  • Hylte
  • Laholm
  • Skåne
  • Bjuv
  • Båstad
  • Eslöv
  • Helsingborg
  • Hässleholm
  • Höganäs
  • Hörby
  • Höör
  • Klippan
  • Kristianstad
  • Kävlinge
  • Landskrona
  • Limhamn-Bunkeflo
  • Lomma
  • Lund
  • Malmö
  • Mellanskåne
  • Perstorp
  • Simrishamn
  • Sjöbo
  • Skurup
  • Staffanstorp
  • Svalöv
  • Svedala
  • Tomelilla
  • Trelleborg
  • Vellinge
  • Ystad
  • Åstorp
  • Ängelholm
  • Örkelljunga
  • Småland
  • Alvesta
  • Gislaved
  • Gnosjö
  • Ljungby
  • Växjö
  •  
  • Östergötland
  • Boxholm
  • Mjölby
  • Motala
  • Vadstena
  • Ödeshög
Nyhetsbrev Jobba med oss
 Veckans annonser - Klicka här!
Missa inte:
BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé: Eleganten

BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé: Eleganten

D vitamin – så mycket behöver våra små

D vitamin – så mycket behöver våra små

Kycklingspett med kryddigt ris

Kycklingspett med kryddigt ris

Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap

Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap

Att flytta mellan mamma och pappa efter att föräldrarna separerat har blivit allt vanligare. Efter att lagen om gemensam vårdnad trädde i kraft 1998 ökade andelen barn som bodde varannan vecka kraftigt. I dag är växelvis boende vardag för vart tredje barn med separerade föräldrar. Foto: Thinkstock
Att flytta mellan mamma och pappa efter att föräldrarna separerat har blivit allt vanligare. Efter att lagen om gemensam vårdnad trädde i kraft 1998 ökade andelen barn som bodde varannan vecka kraftigt. I dag är växelvis boende vardag för vart tredje barn med separerade föräldrar. Foto: Thinkstock

Så löser ni växelvis boende

”Vi är 100 procent föräldrar även om vi delar på det”

Annelie Norén
 Tipsa en vän    Skriv ut   Dela  Dela
BOENDE. Växelvisboende är vardag för många barn. En lösning som inte alls är så dum bara ni kan samarbeta, stora som små.

Familjelivsmedlemmen Helena är en av alla föräldrar som separerat från sina barns pappa. Deras tvillingar var sex år gamla när varannan vecka blev en del av familjens vardag.
– I början var det tufft. Jag minns min första vecka utan barnen, då låg jag på soffan och stirrade på en fläck som var där uppe i taket fram tills det var dags att gå och jobba, jag kunde knappt äta. När jag fick hem barnen fredagen bestämde jag mig för att få det att fungera, berättar hon.

Samarbete blir viktig
Helena är inte ensam. Varje år separerar omkring 50 000 föräldrar, en omställning för både vuxna och barn. Att flytta mellan mamma och pappa efter att föräldrarna separerat har blivit allt vanligare. Efter att lagen om gemensam vårdnad trädde i kraft 1998 ökade andelen barn som bodde varannan vecka kraftigt. I dag är växelvis boende vardag för vart tredje barn med separerade föräldrar.
Att flytta mellan mamma och pappa är vanligast bland barn mellan sex och nio år. Vissa skiljs som vänner, andra med horn i pannan men en sak har de gemensamt, ett eller flera barn som de båda älskar.
Så vad bör man tänka på som förälder när man separerar för att göra det bästa av situationen? Familjelivs barnpsykolog Margit Ekenbark berättar att det är en vanlig fråga på Familjelivs forum som är väldigt svår att svara på. Alla barn och deras behov är olika, men hon menar att det finns några generella saker som man bör tänka på.
– Det absolut viktigaste är att man som förälder inte låter sitt barn hamna i mitten. Har man olika åsikter om varandra, prata inte om det negativa inför barnen utan låta de stanna mellan er som föräldrar. Barnen är inte en del av er konflikt, säger Margit Ekenbark.

Hon menar att barns möjligheter att bo växelvis och må bra av det när de är yngre beror på föräldrarnas möjlighet att samarbeta. När samarbetet och kommunikationen är bra, är växelvis boende bra. Sedan finns det andra delar som spelar in, hur långt ifrån varandra föräldrarna bor med tanke på barnets förskola eller skola till exempel. När Familjelivsmedlemmen Helena separerade bestämde de sig för att fokusera på barnens trygghet.

– Vi ville dela lika, så eftersom barnen var mest vana att vara med mig, flyttade jag ur vår gemensamma lägenhet, så att barnens pappa fick bo kvar i den lägenhet där barnen var uppväxta. Det blev jättebra och genom skilsmässan fick barnen en närmare kontakt med sin pappa, säger Helena.
Att låta barn bo varannan vecka är också en fråga om ålder och mognad hos barnet. För Helena och hennes familj fungerade det bra, medan andra har valt en annan lösning. I en forumtråd på Familjeliv där föräldrar skriver om hur de har löst barnens boende efter separationen skriver en annan mamma:
– Jag och min ex-sambo gick isär när vår son var ett och ett halvt år gammal. I början bytte vi var tredje dag, nu kör vi med halva veckor. Så jag har min son från lördag eller söndag till onsdag. Vi har pratat om varannan vecka, men vi tycker att vi har hittat en lösning som passar oss perfekt så varför byta? skriver hon.

Färre dagar än en hel vecka
Att ha färre dagar mellan växlingarna tycker Margit Ekenbark är bra lösning. En vecka mellan att träffa mamma eller pappa är lite långt för ett litet barn.
– Att säga en viss ålder som är lämplig för att klara varannan vecka är svårt, det beror så mycket på hur moget barnet är. Det känner du som förälder bäst, men före tre års ålder är varannan vecka inget jag skulle rekommendera. När barnet är moget för varannan vecka är det viktigt att man under veckans gång pratar med barnet på telefon till exempel så att den ena föräldern inte försvinner helt, säger Margit Ekenbark.
Telefonsamtalen under veckan Helena inte har barnen har blivit en viktig del av varannan vecka-livet.
– Jag säger godnatt till mina barn varje kväll och godmorgon varje morgon över telefon när de inte är hos mig. Ibland nu när de har blivit lite äldre chattar vi genom Facebook. Det var något vi beslutade tillsammans, barnen, pappan och jag. Barnen ska aldrig behöva känna att mamma försvinner i en vecka eller att pappa försvinner i en vecka. Utan vi finns där, vi är hundra procent föräldrar även om vi delar på det, säger Helena.

Publicerad: 08. juni 2012 00:18
Mer om varannanveckasboende
Tips från barnpsykologen
– Ha tätare mellan växlingarna när barnet är yngre, då deras tidsuppfattning skiljer sig från vuxnas.
– Prata väl om varandra inför barnet, de är inte del av er konflikt som vuxna.
– Tolka positivt. Kanske säger barnet något knasigt, fråga den andra föräldern utan att anklaga och försök lösa situationen tillsammans. Barn är benägna att spela ut den andra föräldern för att bli omtyckta och uppmärksammade.
– Lita på varandra, ni har båda valt att bli föräldrar tillsammans för att ni en gång älskade varandra.
– Tillåt varandra att göra olika, du kan inte ta ansvar för allt. Är något helknasigt i din mening, prata om det.
– Kommunicera, det händer mycket i ett barns liv på en vecka och för barnet kan det vara svårt att minnas. Det är du som förälder som måste berätta för den andra vad som hänt under de dagar som gått så att barnet får en så smidig övergång som möjligt.
– Försök att sätta ord på det som är svårt. Växlingsdagen kan vara tuff för barnet. Det kan bli stormigt när ni kommer hem och barnet kanske känner att hen måste testa föräldern. Visa att du som förälder förstår barnets reaktioner och försök pratat om det.

Växelvis boende inte skadligt
En ny undersökning som genomförts på ungdomar i årskurs sex till nio visar att varannan vecka-boende inte är skadligt. Enkätundersökningen som genomförts på 172 000 elever i grundskolan visar att stadigvarande kontakt med båda föräldrarna är bättre än att bara leva med en förälder. Som exempel har man kunna se att vart femte barn som lever med en förälder inte trivs i skolan. Jämfört med vart sjunde barn som bodde mest hos den ena förälder och vart nionde som bodde växelvis. I kärnfamiljen var det bara vart tionde barn att det inte trivdes i skolan. Undersökningen är utförd vid Centrum för ojämnlikhetsforskning, CHESS, vid Karolinska institutet och Stockholms universitet. För att få mer kunskap kring växelvist boende har en ny studie på yngre barn påbörjats.
Källa: www.chess.su.se

Kloka ord från Familjeliv.se
Eva42: Vad som inte ska glömmas här är att det krävs massor av oss föräldrar om växelvis blir bra för barnen. Samarbete, lyhördhet, flexibilitet, engagemang, generositet, prestigelöshet och att man är klara med varandra. Jag tror att det är viktigt att lyssna till barnens behov och vill de bo mer hos den ena föräldern så ska man lyssna till det!
Onepartofme: Jag anser att det är viktigt att barnen får ha lika mycket tid med båda föräldrarna. Jag har försökt få min dotters pappa att engagera sig mer i vår dotter, men han är helt enkelt inte intresserad. Jag tror inte att barnen kan känna sig lika älskad från båda föräldrarna om de inte har lika mycket kontakt med båda. Jag skulle gärna ha min dotter hos sin pappa varannan vecka för hennes skull.
Fiffiz: Det ultimata borde vara om föräldrarna kunde bo växelvis hos barnen. Jag har träffat många växelboende och jag kan säga att det inte är en saga överallt. Ofta består det av flera uppfostringskonflikter. Det värsta är när barn säger, "nu ska jag hem till mamma" eller "nu ska jag hem till pappa", men de säger aldrig nu ska jag hem till MIG.
LÄS OCKSÅ NYHETER FRÅN:
Blekinge:
Karlshamn |  Karlskrona |  Olofström |  Ronneby |  Sölvesborg
Halland:
Halmstad |  Laholm
Skåne:
Bjuv |  Båstad |  Eslöv |  Helsingborg |  Hässleholm |  Höganäs |  Hörby |  Höör |  Klippan |  Kristianstad |  Kävlinge |  Landskrona |  Limhamn-Bunkeflo |  Lomma |  Lund |  Malmö |  Perstorp |  Simrishamn |  Sjöbo |  Skurup |  Staffanstorp |  Svalöv |  Svedala |  Tomelilla |  Trelleborg |  Vellinge |  Ystad |  Åstorp |  Ängelholm |  Örkelljunga
Småland:
Alvesta |  Gislaved |  Gnosjö |  Ljungby |  Växjö
Östergötland:
Boxholm |  Mjölby |  Motala |  Vadstena |  Ödeshög
Klicka på det område som du vill läsa nyheter från.
Startsidan just nu
Stadsmissionen söker  nya lokaler centralt

Stadsmissionen söker nya lokaler centralt

KRISTIANSTAD. Skåne Stadsmissions Café David och Stadsmissionshälsan i Kristianstad står just nu utan tak över huvudet...

Läs hela artikeln
Startskottet för femte året i rad ”PAN räknar med stort deltagande i årets startskott”

Startskottet för femte året i rad ”PAN räknar med stort deltagande i årets startskott”

LÖPNING. Snart är det dags för Kristianstads största motionsevenemang. Kristianstads stadslopp, Startskottet äger rum...

Läs hela artikeln
Soligt och varmt på friidrottsdag

Soligt och varmt på friidrottsdag

GNOSJÖ. Det är livat och humöret på topp när 150 elever från Bäckaskolan, Nissaforsskolan och Åvikenskolan har...

Läs hela artikeln
Arbete om resa till Auschwitz

Arbete om resa till Auschwitz

GISLAVED. För en dryg månad sedan åkte 22 elever från årskurs 8-9 på Montessorifriskolan Galaxen till Polen. Där...

Läs hela artikeln

Internationell konferens i Halmstad

MÖTE. Utvecklingen av damfotboll och kvinnligt ledarskap står i fokus den 10 juli då internationella idrottsmötet The Future is Feminine arrangeras i ...

Läs hela artikeln
Farlig trafikkorsning får rondell först 2014

Farlig trafikkorsning får rondell först 2014

TRAFIK. De farliga motorvägsav- och påfarterna vid Vallås ska byggas om till cirkulationsplatser. Men tidigast nästa...

Läs hela artikeln
Full fart framåt i karriären för Mantorpsfotograf

Full fart framåt i karriären för Mantorpsfotograf

Cecilia Möller från Mantorp har fått en ordentlig skjuts i karriären som frilansfotograf de senaste åren. Nyligen...

Läs hela artikeln
Ödeshög festar under rundan

Ödeshög festar under rundan

En av Vätternrundans nio depåer ligger numera i Ödeshög, den ersätter det tidigare stoppet i Hästholmen. I samband med...

Läs hela artikeln
Ny mässa i Ronneby

Ny mässa i Ronneby

RONNEBY. En energi- och miljömässa arrangeras på Knut Hahnsskolan den 19 oktober. Syftet är att informera allmänheten...

Läs hela artikeln
Fågelstation invigd i Järnavik

Fågelstation invigd i Järnavik

RONNEBY Med en fantastisk utsikt över våtmarken söder om Pagelsborg har Bygd i Samverkan i Bräkne Hoby skapat en...

Läs hela artikeln
Nyhetsbrev
Få nyheter på e-post varje dag
Missa inte:
Det händer mycket i huden

"Det händer mycket i huden"

Svalkande gazpacho

Svalkande gazpacho

Racer i miniformat

Racer i miniformat

Kolgrillen är hetast

Kolgrillen är hetast

Senaste nytt
BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé: Eleganten 00:18
D vitamin – så mycket behöver våra små 00:18
Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap 00:18
Livsviktig kunskap lärdes ut 10:00
"Det händer mycket i huden" 00:18
Svalkande gazpacho 00:18
En fest för hela Oskarström 10:00
Racer i miniformat 00:18
Motiv från Särdal visas i kvarn 08:48
Kolgrillen är hetast 00:18
Mest lästa
D vitamin – så mycket behöver våra små
"Det händer mycket i huden"
Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap
Svalkande gazpacho
Racer i miniformat
Livsviktig kunskap lärdes ut
Tema
BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé: Eleganten 00:18
D vitamin – så mycket behöver våra små 00:18
Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap 00:18
"Det händer mycket i huden" 00:18
Racer i miniformat 00:18
Kolgrillen är hetast 00:18
En nybliven 100-åring 00:18
Går 44 mil för stupade soldater 00:18
Mini Paceman: Stor hundkoja 00:18
Politiken - Senaste nytt
Masseafbud vælter ind over stor badmintonturnering
Danske Bank-aktier får hug efter krav fra Finanstilsynet
Mand er tavs om skuddrab i Tingbjerg
Tahitis målhelt drømmer sig til Barcelona
Stikirenddrenge og fiskere jubler efter kæmpe nederlag ved mini-VM
Mærsk vil samarbejde med sine nærmeste rivaler
Her er politiken.dk's nye chef
Ekspert: 3's nye mobilselskab overvåger kunderne
Dødeligt angreb på dagen for Natos overdragelse af sikkerhed i Afghanistan
Regeringen dropper kritiseret sygdomsliste
Ekstra Bladet - Senaste nytt
Den er gal med hovedet - ikke ketjseren, Caroline! 09:52
Forskere: Skrøne at fisk er sunde 09:46
Kræver fængselsstraf efter dyremishandling 09:38
Gus faldt af hesten 09:34
Hærværk indskrænker biblioteks åbningstid 09:34
Cepos: Højesteret bør se på somalier i voldtægtssag 09:31
App'en lærer hende at onanere 09:29
Præsident Karzai: Afghanske styrker har nu ansvaret 09:29
Desperate danskere forsikrer sig mod id-tyveri 09:22
Synshandicappede efterladt på digitaliseringsperronen 09:21
Ekstra Bladet - Mest läst
Arsenal smadrer transfer-rekord for Real-angriber
4 dage efter spritdom: Stiv Champagnedreng taget igen
Lingerimodel kan sende franske stjerner i fængsel
Afsløring: Spiller Wimbledon med hemmelig ketsjer
Gak-gak med Rejsekort
TV: Vulkan eksploderede og skabte trykbølge
App'en lærer hende at onanere
Kronprinsens eks som Afrikas dronning
Ninna, 27 år og fra København
Derfor er Stryger på vej væk fra Brøndby
Veckans annonser
 
Välj en bestämd kategori - eller
 
se alla veckans annonser

Mest lästa

  • D vitamin – så mycket behöver våra små
  • "Det händer mycket i huden"
  • Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap
  • Svalkande gazpacho
  • Racer i miniformat
  • Livsviktig kunskap lärdes ut

Senaste insändare

  • Varsågod!
  • Spårvägen är en "Gammalmodig" lösning
  • Bäst i klassen med Alliansen
  • Östra Torn bortglömt....
  • Ett lands framtid…
  • Målstyrningen i Lund sätts ur spel av moderaterna
  • Rovdjuren kostar över en miljard kronor
  • Bussförbindelse Genarp-Malmö
  • ”lundensiskt bidrag till finanskrisen?”
  • ”En ren provokation mot Lundaborna”
loading...
Lokaltidningen
ANNONSERA
Priser |  Kontakt
KONTAKTA OSS
Kontaktinformation
TIPSA OSS
Skicka ett tips
  • Nyheter
  • Skåne
  • Småland
  • Halland
  • Östergötland
  • Blekinge
  •  
  • Debatt
  • Insändare
  • Skriv insändare
  • Krönikor/kåserier
  •  
  • Recensioner
  • Spel
  •  
  • Tema
  • Aktuellt
  • Experterna
  • Familj
  • Hemma & bo
  • Hälsa
  • Motor
  • Smala Recept
  • Viktkampen
  •  
  • Artikelarkiv
  • Nyhetsbrev
  • RSS
  • Annonsera
  • Tävlingar
  • TV
  • Om cookies
  • Tipsa oss
  • Veckans annonser
  •  
  • Lokala sajter
  • Blekinge
  • Karlshamn
  • Karlskrona
  • Olofström
  • Ronneby
  • Sölvesborg
  •  
  • Halland
  • Halmstad
  • Hylte
  • Laholm
  • Skåne
  • Bjuv
  • Båstad
  • Eslöv
  • Helsingborg
  • Hässleholm
  • Höganäs
  • Hörby
  • Höör
  • Klippan
  • Kristianstad
  • Kävlinge
  • Landskrona
  • Limhamn-Bunkeflo
  • Lomma
  • Lund
  • Malmö
  • Mellanskåne
  • Perstorp
  • Simrishamn
  • Sjöbo
  • Skurup
  • Staffanstorp
  • Svalöv
  • Svedala
  • Tomelilla
  • Trelleborg
  • Vellinge
  • Ystad
  • Åstorp
  • Ängelholm
  • Örkelljunga
  • Småland
  • Alvesta
  • Gislaved
  • Gnosjö
  • Ljungby
  • Växjö
  •  
  • Östergötland
  • Boxholm
  • Mjölby
  • Motala
  • Vadstena
  • Ödeshög
Lokaltidningen

Startsida

Nyhetsbrev

Rss feeds