• Artikelarkiv
  • RSS
  • Tipsa oss
  • Annonsera/Kontakta oss 
    • Annonsera
    • Prislista
    • Kontakta oss
    • Våra tidningar
    • Nej tack
  • Tävlingar
  • TV
Våra andra tidningar
  • välj område 
      Blekinge
    • Karlshamn
    • Karlskrona
    • Olofström
    • Ronneby
    • Sölvesborg
    • Halland
    • Halmstad
    • Hylte
    • Laholm
    • Skåne
    • Bjuv
    • Båstad
    • Eslöv
    • Helsingborg
    • Hässleholm
    • Höganäs
    • Hörby
    • Höör
    • Klippan
    • Kristianstad
    • Kävlinge
    • Landskrona
    • Limhamn-Bunkeflo
    • Lomma
    • Lund
    • Malmö
    • Perstorp
    • Simrishamn
    • Sjöbo
    • Skurup
    • Staffanstorp
    • Svalöv
    • Svedala
    • Tomelilla
    • Trelleborg
    • Vellinge
    • Ystad
    • Åstorp
    • Ängelholm
    • Örkelljunga
    • Småland
    • Alvesta
    • Gislaved
    • Gnosjö
    • Ljungby
    • Växjö
    • Östergötland
    • Boxholm
    • Mjölby
    • Motala
    • Vadstena
    • Ödeshög
  • E-tidningar 
I dag
16°
  • Startsida
  • Nyheter 
    • Skåne
    • Småland
    • Halland
    • Östergötland
    • Blekinge
  • Recensioner 
    • Spel
  • Debatt 
    • Insändare
    • Skriv insändare
    • Krönikor/kåserier
  • Tema 
    • Aktuellt
    • Experterna
    • Familj
    • Hemma & bo
    • Hälsa
    • Motor
    • Smala Recept
    • Viktkampen
  •  Allt innehåll
  • Nyheter
  • Skåne
  • Småland
  • Halland
  • Östergötland
  • Blekinge
  •  
  • Debatt
  • Insändare
  • Skriv insändare
  • Krönikor/kåserier
  •  
  • Recensioner
  • Spel
  •  
  • Tema
  • Aktuellt
  • Experterna
  • Familj
  • Hemma & bo
  • Hälsa
  • Motor
  • Smala Recept
  • Viktkampen
  •  
  • Artikelarkiv
  • Nyhetsbrev
  • RSS
  • Annonsera
  • Tävlingar
  • TV
  • Om cookies
  • Tipsa oss
  • Veckans annonser
  •  
  • Lokala sajter
  • Blekinge
  • Karlshamn
  • Karlskrona
  • Olofström
  • Ronneby
  • Sölvesborg
  •  
  • Halland
  • Halmstad
  • Hylte
  • Laholm
  • Skåne
  • Bjuv
  • Båstad
  • Eslöv
  • Helsingborg
  • Hässleholm
  • Höganäs
  • Hörby
  • Höör
  • Klippan
  • Kristianstad
  • Kävlinge
  • Landskrona
  • Limhamn-Bunkeflo
  • Lomma
  • Lund
  • Malmö
  • Mellanskåne
  • Perstorp
  • Simrishamn
  • Sjöbo
  • Skurup
  • Staffanstorp
  • Svalöv
  • Svedala
  • Tomelilla
  • Trelleborg
  • Vellinge
  • Ystad
  • Åstorp
  • Ängelholm
  • Örkelljunga
  • Småland
  • Alvesta
  • Gislaved
  • Gnosjö
  • Ljungby
  • Växjö
  •  
  • Östergötland
  • Boxholm
  • Mjölby
  • Motala
  • Vadstena
  • Ödeshög
Nyhetsbrev Jobba med oss
 Veckans annonser - Klicka här!
Missa inte:
Fruktflarn med kessella och bär

Fruktflarn med kessella och bär

Tidlös och kompakt SUV

Tidlös och kompakt SUV

Midsommarpaj med färskpotatis

Midsommarpaj med färskpotatis

BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé: Eleganten

BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé: Eleganten

Många upplever att bråken blir värre när man är ledig. Plötsligt ska barnen umgås hela dagarna under veckor i sträck och för många föräldrar blir familjefriden en stor utmaning.
Många upplever att bråken blir värre när man är ledig. Plötsligt ska barnen umgås hela dagarna under veckor i sträck och för många föräldrar blir familjefriden en stor utmaning.
Thinkstock

Syskonbråk på semestern - Så håller ni sams

Familjefriden är inte lätt att upprätthålla när barnen är i luven på varandra för jämnan. Men det finns knep att ta till. Barnpsykologen tipsar om hur ni får ett sommarlov med mindre tjafs.

LINNEA BOLTER
 Tipsa en vän    Skriv ut   Dela  Dela
BARNSLIGT. Du har planerat en härlig familjedag på stranden. Men knappt har ni hunnit duka fram picknicken förrän barnen börjar tjafsa om vem som ska ha den gula muggen. Och så fortsätter det. Någon förstör ett sandslott och snart är slagsmålet i full gång. Till slut får du nog. Ursinnigt ryter du att det här minsann var sista utflykten i sommar!
På Familjeliv.se är syskonbråk ett återkommande diskussionsämne och de flesta upplever att bråken blir värre när man är ledig. Plötsligt ska barnen umgås hela dagarna under veckor i sträck och för många föräldrar blir familjefriden en stor utmaning. Att bråken ökar har mer att göra med att familjens vardag sätts ur spel än att syskonen träffas mer än vanligt, tror Familjelivs barnpsykolog Margit Ekenbark.
– För många är semestern väldigt stressframkallande. Familjen får ett nytt sammanhang som föräldrarna måste hantera, det kan vara en utmanande uppgift, säger Margit Ekenbark.
En medlem på Familjeliv.se som skriver om syskontjafset på familjeresan tycker också att bråken blir värre när man släpper strukturerna som hör dagis-skola-jobblivet till:
–Barnen bråkar jämt på sommarlovet. I vardagen fungerar rutinerna, men när vi är borta blir de monster rent ut sagt.

Tärande för föräldrar
”Jag vill ha glass först” och ”varför ska hon sitta i den bilstolen?” är syskonbråk alla känner igen. Det stundvis obegripliga tjafsandet må vara tärande för föräldrarna, men många forskare hävdar att syskonbråk tränar barnen för sociala utmaningar senare i livet och att man därför inte ska lägga sig i för mycket. Samtidigt är det viktigt att man tidigt lär sina barn konflikthantering, anser Margit Ekenbark. Små barn som lever ut sin ilska genom att nypas och knuffas måste få hjälp med att lösa bråken utan knytnävar.
– Som liten kan man inte sätta ord på sina känslor och tar till kroppen när man blir upprörd. Urartar bråken till slagsmål ska man kliva emellan och absolut inte låta dem ”slåss färdigt”. Föräldrarna måste hjälpa barnen att lösa konflikterna språkligt.
Syskon som är nära i ålder bråkar generellt sett mer med varandra än om åldersskillnaden är mer än tre år. Bråken är ett sätt att hitta sin plats i familjen. När barnen är ungefär lika gamla blir gränserna luddigare och det är inte lika självklart varför den ena får göra något som den andra inte får. En tvåbarnsmamma berättar uppgivet om semesterslitningarna mellan syskonen, 2 och 4 år:
– När vi åkte till Astrid Lindgrens Värld var det ett himla stoj vid påklädning, måltider och läggdags. Det slutade med att jag en kväll gick och satte mig i bilen utanför stugan och grät, säger en medlem i forumet på Familjeliv.
Syskonbråken går ofta över när barnen blir äldre, men det kräver att föräldrarna vågar ta ansvar redan från början, säger Margit Ekenbark.– Sätt tydliga gränser som inte går att flytta på. Hanterar man bråken så går de slutligen över – om inte annat i tonåren då barnen blir mer upptagna av sig själva.
Syskonbråk är oftare regel än undantag i de flesta familjer. Föräldrarnas frustration över tjafsiga sommarlov handlar därför mycket om orealistiska förväntningar, tror Margit Ekenbark.
– Mamman och pappan har kanske längtat efter att sitta i en solstol och läsa en bok, medan barnen vill bada hela dagarna. För en lyckad semester gäller det att föräldrarna deltar och försöker hitta på saker så att alla får något utifrån sina olika behov.

Undvika att bli besviken
Flera inlägg på Familjeliv.se handlar just om förväntningar:
– Vi var nyss på en veckas semester med barnen som är 5, 8 och 11 år. De två yngre har turats om att vara gnälliga, ilskna, hitta fel, och bråka med varandra i största allmänhet. Min bild av semesterveckan var en helt annan än hur den blev, berättar en mamma.
För att undvika att bli besviken och därmed lättirriterad, kan det vara bra att i förväg tänka sig in i hur det kommer att bli. Då blir det också enklare att planera sådant som passar både föräldrar och barn, menar Margit Ekenbark.
– Men aktiviteterna får inte bli tvingande, om tvååringen lägger sig ner och skriker är det lätt att tycka att han eller hon förstör för de andra. Då blir det bara ännu mer kaos.
Ett annat knep är att förbereda barnen på det ni har bestämt inför semestern.
– Gör klart upplägget för barnen innan ledigheten. Åker ni till landet, berätta om vad som gäller där, till exempel att ni går och badar på förmiddagarna. Det här kan man börja med tidigt, men för de minsta gäller det att vara så konkret som möjligt. Tydliga planer sprider entusiasm och förväntan.




Publicerad: 21. juli 2012 00:18
Tips för en bråkfri semester:
Ha realistiska förväntningar. Försök tänk dig in i hur det kommer att vara. Då är sannolikheten större att du inte börjar drömma om sådant som inte går hand i hand med familjesemestern. Du undviker att bli besviken och stämningen blir gladare.
Förbered barnen. Prata om vad ni ska göra och vilka regler som kommer att gälla. Barnen blir entusiastiska och samtidigt införstådda med att de inte måste testa gränser bara för att det är sommarlov.
Hitta saker att göra som är roliga för alla. Var delaktig i leken så minskar risken för gnälliga barn.
Hjälp barnen att sätta ord på känslorna. Om syskonen bråkar är det ditt ansvar som förälder att lära dem lösa konflikten utan knytnävar.
Se barnens olika behov och intressen. Hitta något som är kul för de större barnen, medan de minsta gör något annat. Syskonen särar på sig ett tag och behöver inte kämpa om föräldrarnas uppmärksamhet.
Ge varandra egentid. Gör saker på varsitt håll ibland så att ni vuxna får lite tid för er själva.
Skuldbelägg inte. Är barnen griniga, gör det bästa av situationen och undvik att utstråla att de ”förstör semestern”.
LÄS OCKSÅ NYHETER FRÅN:
Blekinge:
Karlshamn |  Karlskrona |  Olofström |  Ronneby |  Sölvesborg
Halland:
Halmstad |  Laholm
Skåne:
Bjuv |  Båstad |  Eslöv |  Helsingborg |  Hässleholm |  Höganäs |  Hörby |  Höör |  Klippan |  Kristianstad |  Kävlinge |  Landskrona |  Limhamn-Bunkeflo |  Lomma |  Lund |  Malmö |  Perstorp |  Simrishamn |  Sjöbo |  Skurup |  Staffanstorp |  Svalöv |  Svedala |  Tomelilla |  Trelleborg |  Vellinge |  Ystad |  Åstorp |  Ängelholm |  Örkelljunga
Småland:
Alvesta |  Gislaved |  Gnosjö |  Ljungby |  Växjö
Östergötland:
Boxholm |  Mjölby |  Motala |  Vadstena |  Ödeshög
Klicka på det område som du vill läsa nyheter från.
Startsidan just nu

Mat för miljarder i midsommarveckan

STORHELG. Potatis, jordgubbar och kött till grillen. Midsommar är en av årets viktigaste mathelger och enligt Svensk Handels prognos kommer det...

Läs hela artikeln
Full ruljans i litet vattenhål

Full ruljans i litet vattenhål

KLÅGERUP/HYBY. De hoppfrälsta killarna vid Pude sjö är ett säkert sommartecken. Lokaltidningen tog tempen på en...

Läs hela artikeln

Torggatan får ett välbehövligt lyft

GISLAVED. Enkelriktat, gång- och cykelbana, gatubelysning, soltrappa och fler parkeringsplatser; Torggatan får ett ansiktslyft. Arbetet är delat i...

Läs hela artikeln
”Vi riskerar att bli en spökstad”

”Vi riskerar att bli en spökstad”

GISLAVED. Något måste göras åt gågatan (Köpmangatan) och nu finns alla möjligheter att utveckla Gislaveds centrum. Det...

Läs hela artikeln
Rövare tar över Laxön i sommar

Rövare tar över Laxön i sommar

TEATER. Laxön förvandlas i sommar till Kamomilla stad. I kväll har Hallarnas skådespelarlag premiär för sin nya barn-...

Läs hela artikeln
Arbetsmarknaden ser ut att ljusna - men först 2014

Arbetsmarknaden ser ut att ljusna - men först 2014

ARBETSMARKNAD. 2013 blir ett fortsatt tufft år på arbetsmarknaden i länet. Men 2014 vänder det. I alla fall om man ska...

Läs hela artikeln
Adam har sommarjobbet klart

Adam har sommarjobbet klart

 Adam Karlsson, 16, från Mantorp började sitt sommarjobb redan i april. Extraarbetet på Shellmacken i Mantorp passar...

Läs hela artikeln
Rekordmånga startade och kom i mål

Rekordmånga startade och kom i mål

Rekordmånga cyklister deltog i årets upplaga av Vätternrundan. Av 22 800 anmälda kom 19 400 till start och trots att...

Läs hela artikeln

Stjärntenor till Operapelago

BLEKINGE. En av Italiens mest efterfrågade tenorer Emanuele Servidio kommer till Blekinge operapelago. Utöver de traditionella föreställningarna på...

Läs hela artikeln
Förening med extra Udd firar 80 år

Förening med extra Udd firar 80 år

CARLSHAMN 1933 föddes idrottsföreningen Udd i Carlshamn. Från början ägnade man sig åt allt från längdskidåkning til...

Läs hela artikeln
Nyhetsbrev
Få nyheter på e-post varje dag
Missa inte:
D vitamin – så mycket behöver våra små

D vitamin – så mycket behöver våra små

Kycklingspett med kryddigt ris

Kycklingspett med kryddigt ris

Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap

Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap

Det händer mycket i huden

"Det händer mycket i huden"

Senaste nytt
Fruktflarn med kessella och bär 00:18
Tidlös och kompakt SUV 12:00
Midsommarpaj med färskpotatis 12:00
Rövare tar över Laxön i sommar 11:00
Historiska kulturarv bevaras för framtida generationer 11:00
91:ans uniform är nu som ny igen 11:00
BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé: Eleganten 00:18
D vitamin – så mycket behöver våra små 00:18
Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap 00:18
Livsviktig kunskap lärdes ut 10:00
Mest lästa
Midsommarpaj med färskpotatis
91:ans uniform är nu som ny igen
Tidlös och kompakt SUV
D vitamin – så mycket behöver våra små
Rövare tar över Laxön i sommar
BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé: Eleganten
Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap
Historiska kulturarv bevaras för framtida generationer
Tema
Tidlös och kompakt SUV 12:00
BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé: Eleganten 00:18
D vitamin – så mycket behöver våra små 00:18
Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap 00:18
"Det händer mycket i huden" 00:18
Racer i miniformat 00:18
Kolgrillen är hetast 00:18
En nybliven 100-åring 00:18
Går 44 mil för stupade soldater 00:18
Politiken - Senaste nytt
Parse Error line 178, character 23 <rubrik>Dolce & Gabbana dømt for skattefusk</rubrik>
Ekstra Bladet - Senaste nytt
Italien i semifinalen efter målrig sejr 02:36
Sopranos-stjerne død under ferie i Rom 01:55
Cykel-betjent fanger hurtigløber med 100 gram hash 01:11
Brasilien skrotter prisstigninger efter protester 00:26
Kuren mod kræft kan findes hos nøgenrotte 23:39
Kræver straf fordoblet: Bandevagter mishandlede uskyldig 23:39
Casper: Jeg har lønnet alle mine kærester 23:16
Neymar tryller i ny Brasilien-sejr 23:08
Bødskov vil straffe danske krigere i Syrien hårdt 23:06
Nu viser barnebruden sin nye barm frem 22:58
Ekstra Bladet - Mest läst
Sopranos-stjerne død under ferie i Rom
McLaren stoppede Magnussens drøm
Casper: Jeg har lønnet alle mine kærester
Cykel-betjent fanger hurtigløber med 100 gram hash
Tv-udsendelse går tæt på mystisk flystyrt
Teenager død i Sunny Beach efter fald fra 10. sal
Andens kone får ikke en krone
Pornostjerne har ødelagt sin fars onani
Mille Sara, 25 år og fra Køge
Kræver straf fordoblet: Bandevagter mishandlede uskyldig
Veckans annonser
 
Välj en bestämd kategori - eller
 
se alla veckans annonser

Mest lästa

  • Midsommarpaj med färskpotatis
  • 91:ans uniform är nu som ny igen
  • Tidlös och kompakt SUV
  • D vitamin – så mycket behöver våra små
  • Rövare tar över Laxön i sommar
  • BMW Pininfarina Gran Lusso Coupé: Eleganten
  • Mazda6 Sedan: En trevlig bekantskap
  • Historiska kulturarv bevaras för framtida generationer

Senaste insändare

  • Mats Persson (FP) om spårväg
  • Varsågod!
  • Spårvägen är en "Gammalmodig" lösning
  • Bäst i klassen med Alliansen
  • Östra Torn bortglömt....
  • Ett lands framtid…
  • Målstyrningen i Lund sätts ur spel av moderaterna
  • Rovdjuren kostar över en miljard kronor
  • Bussförbindelse Genarp-Malmö
  • ”lundensiskt bidrag till finanskrisen?”
loading...
Lokaltidningen
ANNONSERA
Priser |  Kontakt
KONTAKTA OSS
Kontaktinformation
TIPSA OSS
Skicka ett tips
  • Nyheter
  • Skåne
  • Småland
  • Halland
  • Östergötland
  • Blekinge
  •  
  • Debatt
  • Insändare
  • Skriv insändare
  • Krönikor/kåserier
  •  
  • Recensioner
  • Spel
  •  
  • Tema
  • Aktuellt
  • Experterna
  • Familj
  • Hemma & bo
  • Hälsa
  • Motor
  • Smala Recept
  • Viktkampen
  •  
  • Artikelarkiv
  • Nyhetsbrev
  • RSS
  • Annonsera
  • Tävlingar
  • TV
  • Om cookies
  • Tipsa oss
  • Veckans annonser
  •  
  • Lokala sajter
  • Blekinge
  • Karlshamn
  • Karlskrona
  • Olofström
  • Ronneby
  • Sölvesborg
  •  
  • Halland
  • Halmstad
  • Hylte
  • Laholm
  • Skåne
  • Bjuv
  • Båstad
  • Eslöv
  • Helsingborg
  • Hässleholm
  • Höganäs
  • Hörby
  • Höör
  • Klippan
  • Kristianstad
  • Kävlinge
  • Landskrona
  • Limhamn-Bunkeflo
  • Lomma
  • Lund
  • Malmö
  • Mellanskåne
  • Perstorp
  • Simrishamn
  • Sjöbo
  • Skurup
  • Staffanstorp
  • Svalöv
  • Svedala
  • Tomelilla
  • Trelleborg
  • Vellinge
  • Ystad
  • Åstorp
  • Ängelholm
  • Örkelljunga
  • Småland
  • Alvesta
  • Gislaved
  • Gnosjö
  • Ljungby
  • Växjö
  •  
  • Östergötland
  • Boxholm
  • Mjölby
  • Motala
  • Vadstena
  • Ödeshög
Lokaltidningen

Startsida

Nyhetsbrev

Rss feeds