• Artikelarkiv
  • RSS
  • Tipsa oss
  • Annonsera/Kontakta oss 
    • Annonsera
    • Prislista
    • Kontakta oss
    • Våra tidningar
    • Nej tack
  • Tävlingar
  • TV
Våra andra tidningar
  • välj område 
      Blekinge
    • Karlshamn
    • Karlskrona
    • Olofström
    • Ronneby
    • Sölvesborg
    • Halland
    • Halmstad
    • Hylte
    • Laholm
    • Skåne
    • Bjuv
    • Båstad
    • Eslöv
    • Helsingborg
    • Hässleholm
    • Höganäs
    • Hörby
    • Höör
    • Klippan
    • Kristianstad
    • Kävlinge
    • Landskrona
    • Limhamn-Bunkeflo
    • Lomma
    • Lund
    • Malmö
    • Perstorp
    • Simrishamn
    • Sjöbo
    • Skurup
    • Staffanstorp
    • Svalöv
    • Svedala
    • Tomelilla
    • Trelleborg
    • Vellinge
    • Ystad
    • Åstorp
    • Ängelholm
    • Örkelljunga
    • Småland
    • Alvesta
    • Gislaved
    • Gnosjö
    • Ljungby
    • Växjö
    • Östergötland
    • Boxholm
    • Mjölby
    • Motala
    • Vadstena
    • Ödeshög
  • E-tidningar 
I dag
12°
  • Startsida
  • Nyheter 
    • Skåne
    • Småland
    • Halland
    • Östergötland
    • Blekinge
  • Recensioner 
    • Spel
  • Debatt 
    • Insändare
    • Skriv insändare
    • Krönikor/kåserier
  • Tema 
    • Aktuellt
    • Experterna
    • Familj
    • Hemma & bo
    • Hälsa
    • Motor
    • Smala Recept
    • Viktkampen
  •  Allt innehåll
  • Nyheter
  • Skåne
  • Småland
  • Halland
  • Östergötland
  • Blekinge
  •  
  • Debatt
  • Insändare
  • Skriv insändare
  • Krönikor/kåserier
  •  
  • Recensioner
  • Spel
  •  
  • Tema
  • Aktuellt
  • Experterna
  • Familj
  • Hemma & bo
  • Hälsa
  • Motor
  • Smala Recept
  • Viktkampen
  •  
  • Artikelarkiv
  • Nyhetsbrev
  • RSS
  • Annonsera
  • Tävlingar
  • TV
  • Om cookies
  • Tipsa oss
  • Veckans annonser
  •  
  • Lokala sajter
  • Blekinge
  • Karlshamn
  • Karlskrona
  • Olofström
  • Ronneby
  • Sölvesborg
  •  
  • Halland
  • Halmstad
  • Hylte
  • Laholm
  • Skåne
  • Bjuv
  • Båstad
  • Eslöv
  • Helsingborg
  • Hässleholm
  • Höganäs
  • Hörby
  • Höör
  • Klippan
  • Kristianstad
  • Kävlinge
  • Landskrona
  • Limhamn-Bunkeflo
  • Lomma
  • Lund
  • Malmö
  • Mellanskåne
  • Perstorp
  • Simrishamn
  • Sjöbo
  • Skurup
  • Staffanstorp
  • Svalöv
  • Svedala
  • Tomelilla
  • Trelleborg
  • Vellinge
  • Ystad
  • Åstorp
  • Ängelholm
  • Örkelljunga
  • Småland
  • Alvesta
  • Gislaved
  • Gnosjö
  • Ljungby
  • Växjö
  •  
  • Östergötland
  • Boxholm
  • Mjölby
  • Motala
  • Vadstena
  • Ödeshög
Nyhetsbrev Jobba med oss
 Veckans annonser - Klicka här!
Missa inte:
Ryggbiff med mangosallad

Ryggbiff med mangosallad

Amerikansk ögonfröjd

Amerikansk ögonfröjd

Nya Citroën C4 Picasso: Med högre ambitioner

Nya Citroën C4 Picasso: Med högre ambitioner

Knip – och må bättre

Knip – och må bättre

Många upplever att bråken blir värre när man är ledig. Plötsligt ska barnen umgås hela dagarna under veckor i sträck och för många föräldrar blir familjefriden en stor utmaning.
Många upplever att bråken blir värre när man är ledig. Plötsligt ska barnen umgås hela dagarna under veckor i sträck och för många föräldrar blir familjefriden en stor utmaning.
Thinkstock

Syskonbråk på semestern - Så håller ni sams

Familjefriden är inte lätt att upprätthålla när barnen är i luven på varandra för jämnan. Men det finns knep att ta till. Barnpsykologen tipsar om hur ni får ett sommarlov med mindre tjafs.

LINNEA BOLTER
 Tipsa en vän    Skriv ut   Dela  Dela
BARNSLIGT. Du har planerat en härlig familjedag på stranden. Men knappt har ni hunnit duka fram picknicken förrän barnen börjar tjafsa om vem som ska ha den gula muggen. Och så fortsätter det. Någon förstör ett sandslott och snart är slagsmålet i full gång. Till slut får du nog. Ursinnigt ryter du att det här minsann var sista utflykten i sommar!
På Familjeliv.se är syskonbråk ett återkommande diskussionsämne och de flesta upplever att bråken blir värre när man är ledig. Plötsligt ska barnen umgås hela dagarna under veckor i sträck och för många föräldrar blir familjefriden en stor utmaning. Att bråken ökar har mer att göra med att familjens vardag sätts ur spel än att syskonen träffas mer än vanligt, tror Familjelivs barnpsykolog Margit Ekenbark.
– För många är semestern väldigt stressframkallande. Familjen får ett nytt sammanhang som föräldrarna måste hantera, det kan vara en utmanande uppgift, säger Margit Ekenbark.
En medlem på Familjeliv.se som skriver om syskontjafset på familjeresan tycker också att bråken blir värre när man släpper strukturerna som hör dagis-skola-jobblivet till:
–Barnen bråkar jämt på sommarlovet. I vardagen fungerar rutinerna, men när vi är borta blir de monster rent ut sagt.

Tärande för föräldrar
”Jag vill ha glass först” och ”varför ska hon sitta i den bilstolen?” är syskonbråk alla känner igen. Det stundvis obegripliga tjafsandet må vara tärande för föräldrarna, men många forskare hävdar att syskonbråk tränar barnen för sociala utmaningar senare i livet och att man därför inte ska lägga sig i för mycket. Samtidigt är det viktigt att man tidigt lär sina barn konflikthantering, anser Margit Ekenbark. Små barn som lever ut sin ilska genom att nypas och knuffas måste få hjälp med att lösa bråken utan knytnävar.
– Som liten kan man inte sätta ord på sina känslor och tar till kroppen när man blir upprörd. Urartar bråken till slagsmål ska man kliva emellan och absolut inte låta dem ”slåss färdigt”. Föräldrarna måste hjälpa barnen att lösa konflikterna språkligt.
Syskon som är nära i ålder bråkar generellt sett mer med varandra än om åldersskillnaden är mer än tre år. Bråken är ett sätt att hitta sin plats i familjen. När barnen är ungefär lika gamla blir gränserna luddigare och det är inte lika självklart varför den ena får göra något som den andra inte får. En tvåbarnsmamma berättar uppgivet om semesterslitningarna mellan syskonen, 2 och 4 år:
– När vi åkte till Astrid Lindgrens Värld var det ett himla stoj vid påklädning, måltider och läggdags. Det slutade med att jag en kväll gick och satte mig i bilen utanför stugan och grät, säger en medlem i forumet på Familjeliv.
Syskonbråken går ofta över när barnen blir äldre, men det kräver att föräldrarna vågar ta ansvar redan från början, säger Margit Ekenbark.– Sätt tydliga gränser som inte går att flytta på. Hanterar man bråken så går de slutligen över – om inte annat i tonåren då barnen blir mer upptagna av sig själva.
Syskonbråk är oftare regel än undantag i de flesta familjer. Föräldrarnas frustration över tjafsiga sommarlov handlar därför mycket om orealistiska förväntningar, tror Margit Ekenbark.
– Mamman och pappan har kanske längtat efter att sitta i en solstol och läsa en bok, medan barnen vill bada hela dagarna. För en lyckad semester gäller det att föräldrarna deltar och försöker hitta på saker så att alla får något utifrån sina olika behov.

Undvika att bli besviken
Flera inlägg på Familjeliv.se handlar just om förväntningar:
– Vi var nyss på en veckas semester med barnen som är 5, 8 och 11 år. De två yngre har turats om att vara gnälliga, ilskna, hitta fel, och bråka med varandra i största allmänhet. Min bild av semesterveckan var en helt annan än hur den blev, berättar en mamma.
För att undvika att bli besviken och därmed lättirriterad, kan det vara bra att i förväg tänka sig in i hur det kommer att bli. Då blir det också enklare att planera sådant som passar både föräldrar och barn, menar Margit Ekenbark.
– Men aktiviteterna får inte bli tvingande, om tvååringen lägger sig ner och skriker är det lätt att tycka att han eller hon förstör för de andra. Då blir det bara ännu mer kaos.
Ett annat knep är att förbereda barnen på det ni har bestämt inför semestern.
– Gör klart upplägget för barnen innan ledigheten. Åker ni till landet, berätta om vad som gäller där, till exempel att ni går och badar på förmiddagarna. Det här kan man börja med tidigt, men för de minsta gäller det att vara så konkret som möjligt. Tydliga planer sprider entusiasm och förväntan.




Publicerad: 21. juli 2012 00:18
Tips för en bråkfri semester:
Ha realistiska förväntningar. Försök tänk dig in i hur det kommer att vara. Då är sannolikheten större att du inte börjar drömma om sådant som inte går hand i hand med familjesemestern. Du undviker att bli besviken och stämningen blir gladare.
Förbered barnen. Prata om vad ni ska göra och vilka regler som kommer att gälla. Barnen blir entusiastiska och samtidigt införstådda med att de inte måste testa gränser bara för att det är sommarlov.
Hitta saker att göra som är roliga för alla. Var delaktig i leken så minskar risken för gnälliga barn.
Hjälp barnen att sätta ord på känslorna. Om syskonen bråkar är det ditt ansvar som förälder att lära dem lösa konflikten utan knytnävar.
Se barnens olika behov och intressen. Hitta något som är kul för de större barnen, medan de minsta gör något annat. Syskonen särar på sig ett tag och behöver inte kämpa om föräldrarnas uppmärksamhet.
Ge varandra egentid. Gör saker på varsitt håll ibland så att ni vuxna får lite tid för er själva.
Skuldbelägg inte. Är barnen griniga, gör det bästa av situationen och undvik att utstråla att de ”förstör semestern”.
LÄS OCKSÅ NYHETER FRÅN:
Blekinge:
Karlshamn |  Karlskrona |  Olofström |  Ronneby |  Sölvesborg
Halland:
Halmstad |  Laholm
Skåne:
Bjuv |  Båstad |  Eslöv |  Helsingborg |  Hässleholm |  Höganäs |  Hörby |  Höör |  Klippan |  Kristianstad |  Kävlinge |  Landskrona |  Limhamn-Bunkeflo |  Lomma |  Lund |  Malmö |  Perstorp |  Simrishamn |  Sjöbo |  Skurup |  Staffanstorp |  Svalöv |  Svedala |  Tomelilla |  Trelleborg |  Vellinge |  Ystad |  Åstorp |  Ängelholm |  Örkelljunga
Småland:
Alvesta |  Gislaved |  Gnosjö |  Ljungby |  Växjö
Östergötland:
Boxholm |  Mjölby |  Motala |  Vadstena |  Ödeshög
Klicka på det område som du vill läsa nyheter från.
Startsidan just nu
Klassisk mara fyllde 30

Klassisk mara fyllde 30

IDROTT. Korsbackamaran fyller i år 30. Årets jubileumsmara sprangs av 300 elever och ett tiotal lärare från...

Läs hela artikeln
En 23 meter lång hyllning till demokratin

En 23 meter lång hyllning till demokratin

SVEDALA.Fåglar som sjunger om kärlek, fred – och mera pannkakor. Det var bara några av budskapen som mötte...

Läs hela artikeln

Ola Karlsson ny huvudtränare för Lagan IBK

INNEBANDY. Nu är det klart att det blir Ola Karlsson som tar över som huvudtränare i Lagan IBK efter Robert Krafth. Med sig i bagaget har han...

Läs hela artikeln
”Det är kul med ungdomar”

”Det är kul med ungdomar”

RÖDA TRÅDEN. I förra numret av Röda tråden intervjuades Joakim Rooth som skickar vidare till Pelle Kraft med frågan:...

Läs hela artikeln

Stora satsningar trots budget med underskott

POLITIK. I förra veckan presenterade den styrande femklövern sin budget för de kommande tre åren. Trots att ekonomin förväntas bli kärvare innehåller ...

Läs hela artikeln
Fynda på loppmarknader och gårdsauktioner

Fynda på loppmarknader och gårdsauktioner

TIINA TIPSAR! TRENDIGT. Att köpa begagnat har blivit en trend. Nu har loppissäsongen dragit igång rejält och man har...

Läs hela artikeln
Viktor trivs med jobbet som brandman ”Man vet aldrig vad man kommer möta”

Viktor trivs med jobbet som brandman ”Man vet aldrig vad man kommer möta”

PÅ JOBBET. På brandstationen i Kallerstad har Viktor Lindh från Mjölby sitt andra hem. Som brandman vet han aldrig hur...

Läs hela artikeln
VECKANS MUSIKPROFIL:

VECKANS MUSIKPROFIL:

Medlemmar: Rasmus Ejneberg, Vadstena (trummor), Simon Billemar, Vadstena (gitarr), Kenny Silver, Mjölby (sång), Anton ?...

Läs hela artikeln

NGS köper Nurse Partner

KARLSKRONA. Karlskronaföretaget Nurse Partner har förvärvats av bemanningsföretaget NGS, som verkar över hela landet inom vård, skola och förskola....

Läs hela artikeln
Utställning om Kiss

Utställning om Kiss

KARLSKRONA. Alexander Johansson har samlat på prylar med rockgruppen Kiss sedan 1984. Nu visar han dem i en utställning ...

Läs hela artikeln
Nyhetsbrev
Få nyheter på e-post varje dag
Missa inte:
Ostfylld lövbiff

Ostfylld lövbiff

Vårkänslor på fyra hjul

Vårkänslor på fyra hjul

Det smakar sommar!

Det smakar sommar!

Femte upplagan av bokbytardag

Femte upplagan av bokbytardag

Senaste nytt
Ryggbiff med mangosallad 00:18
Amerikansk ögonfröjd 00:18
Fynda på loppmarknader och gårdsauktioner 09:00
Nya Citroën C4 Picasso: Med högre ambitioner 00:18
Knip – och må bättre 00:18
Ostfylld lövbiff 00:18
Rabarberchutney 15:54
Vårkänslor på fyra hjul 15:36
Kuliss sätter upp kulisserna 14:00
Forna giganter har intagit Halmstad 11:30
Mest lästa
Amerikansk ögonfröjd
Fynda på loppmarknader och gårdsauktioner
Rabarberchutney
Knip – och må bättre
Nya Citroën C4 Picasso: Med högre ambitioner
Vårkänslor på fyra hjul
Det smakar sommar!
Ostfylld lövbiff
Kuliss sätter upp kulisserna
Forna giganter har intagit Halmstad
Tema
Amerikansk ögonfröjd 00:18
Nya Citroën C4 Picasso: Med högre ambitioner 00:18
Knip – och må bättre 00:18
Vårkänslor på fyra hjul 15:36
Det smakar sommar! 07:00
Femte upplagan av bokbytardag 00:18
Mercedes Concept GLA: Mer vardagsnyttig 00:18
"Extremt underhållande" 00:18
Deltid – mammafälla eller föräldralyx? 14:47
Volkswagen Passat: Tidlöst diskret 14:22
Politiken - Senaste nytt
DR's generaldirektør: »Det er et historisk øjeblik«
Emmelie efter sejren: »Jeg var ved at dø i green room«
Emmelie synger sig til tops: 'Only Teardrops' er Europas bedste sang
Kontroversiel udstilling: Fotograf tog billeder af sine naboer i hemmelighed
80-årig far til Assads talsmand er blevet kidnappet
Bendtner kom på banen i sidste Juventus-kamp
Top-10-liste: Refns hit-drama er blandt alle tiders Cannes-film
Flertal af danskerne siger ja til sen abort ved unormale fostre
Videnskabsnørder bliver behandlet som rockstjerner i USA
Dépardieu: Putin er ligesom pave Johannes Paul II eller Mitterrand
Ekstra Bladet - Senaste nytt
Akutfiasko: Fire samtaler per 100 ansøgninger 06:00
Nu starter et års Eurovision-planlægning for DR 05:45
Dræbervirus smitter pensionist: 20 er døde 05:39
Så meget er dansk sejr i Eurovision værd 03:33
Stik mig en White Russian, så synger jeg 02:36
Emmelie fik blackout foran pressen 01:57
Thorning hylder Emmelies sejr: Hvor er det stort 01:55
Betjente trak pistolerne: Drenge legede med våben 01:52
Vild fest på bøssebarerne 01:51
Studerende mistede livet i gidselaktion i USA 01:39
Ekstra Bladet - Mest läst
Europa elsker Emmelie: Danmark vinder Melodi Grand Prix 2013
Så meget er dansk sejr i Eurovision værd
Emmelie fik blackout foran pressen
FAKTA: De gav Emmelie point:
Eurovision 2014: Parken vs Boxen
Stik mig en White Russian, så synger jeg
Lakisha, 21 år og fra Valby
København er 'lukket' - der løbes
LIVE: Melodi Grand Prix
Studerende mistede livet i gidselaktion i USA
Veckans annonser
 
Välj en bestämd kategori - eller
 
se alla veckans annonser

Mest lästa

  • Amerikansk ögonfröjd
  • Fynda på loppmarknader och gårdsauktioner
  • Rabarberchutney
  • Knip – och må bättre
  • Nya Citroën C4 Picasso: Med högre ambitioner
  • Vårkänslor på fyra hjul
  • Det smakar sommar!
  • Ostfylld lövbiff
  • Kuliss sätter upp kulisserna
  • Forna giganter har intagit Halmstad

Senaste insändare

  • Ett lands framtid…
  • Målstyrningen i Lund sätts ur spel av moderaterna
  • Rovdjuren kostar över en miljard kronor
  • Bussförbindelse Genarp-Malmö
  • ”lundensiskt bidrag till finanskrisen?”
  • ”En ren provokation mot Lundaborna”
  • Spårväg en viktig del i utvecklingen
  • Spårvagn i Lund saknar verklighetsförankring
  • Ordning och reda på arbetsmarknaden
  • Välfärd i förfall längs spåret
loading...
Lokaltidningen
ANNONSERA
Priser |  Kontakt
KONTAKTA OSS
Kontaktinformation
TIPSA OSS
Skicka ett tips
  • Nyheter
  • Skåne
  • Småland
  • Halland
  • Östergötland
  • Blekinge
  •  
  • Debatt
  • Insändare
  • Skriv insändare
  • Krönikor/kåserier
  •  
  • Recensioner
  • Spel
  •  
  • Tema
  • Aktuellt
  • Experterna
  • Familj
  • Hemma & bo
  • Hälsa
  • Motor
  • Smala Recept
  • Viktkampen
  •  
  • Artikelarkiv
  • Nyhetsbrev
  • RSS
  • Annonsera
  • Tävlingar
  • TV
  • Om cookies
  • Tipsa oss
  • Veckans annonser
  •  
  • Lokala sajter
  • Blekinge
  • Karlshamn
  • Karlskrona
  • Olofström
  • Ronneby
  • Sölvesborg
  •  
  • Halland
  • Halmstad
  • Hylte
  • Laholm
  • Skåne
  • Bjuv
  • Båstad
  • Eslöv
  • Helsingborg
  • Hässleholm
  • Höganäs
  • Hörby
  • Höör
  • Klippan
  • Kristianstad
  • Kävlinge
  • Landskrona
  • Limhamn-Bunkeflo
  • Lomma
  • Lund
  • Malmö
  • Mellanskåne
  • Perstorp
  • Simrishamn
  • Sjöbo
  • Skurup
  • Staffanstorp
  • Svalöv
  • Svedala
  • Tomelilla
  • Trelleborg
  • Vellinge
  • Ystad
  • Åstorp
  • Ängelholm
  • Örkelljunga
  • Småland
  • Alvesta
  • Gislaved
  • Gnosjö
  • Ljungby
  • Växjö
  •  
  • Östergötland
  • Boxholm
  • Mjölby
  • Motala
  • Vadstena
  • Ödeshög
Lokaltidningen

Startsida

Nyhetsbrev

Rss feeds